Македонија

19.09.2014 - 19:49
Десет тони нелегално произведен тутун е одземен денеска од 24-та производители во Могила и Кукуречани кои не ја почитуваа забраната за производство што им ја изрече Државниот инспекторат за...
19.09.2014 - 15:57
Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска се сретна со директорот за Западен Балкан и проширување во британското МНР, Овен Џенкинс.На средбата министерот Попоски истакнал дека...
19.09.2014 - 19:06
Луксузниот брод за крстарење Серенисима, од кој исчезна 23-годишната Дениса Маркоска од Прилеп, поседувал систем на сигурносни камери, од кои една била насочена токму на местото каде што...
19.09.2014 - 15:37
Во текот на вчерашниот ден во рамки на кампањата „Почитувај ги правилата, почитувај го животот“  Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата во рамки на своите активности во...
19.09.2014 - 18:45
Традиционално, по 6-ти пат и годинава од 22 до 26 септември ќе се одржи интернационалната, мултикултурна, мултиетничка манифестација „Звуци на Чаршијата“ на локација - Стара чаршија во Скопје. На...
19.09.2014 - 15:23
"Верувам дека љубовта е основа на се во животот. Сум била многу пати вљубена и сега сум вљубена и секогаш ќе бидам. Би излажала кога би кажала дека физичкиот изглед не ми е важен, но тоа е само...
19.09.2014 - 18:24
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски оствари средба со директорот на Канцеларијата за надворешни прашања и прашања од Комонвелтот задолжен за Западен Балкан, Овен...
19.09.2014 - 14:54
Елена Божиновска со своите 71 години докажа дека кога се сака се се може и никогаш не е доцна за ништо во животот. Како што јавува Канал 5, 71-годишната кичевчанка е највозрасниот бруцош во...
19.09.2014 - 18:04
Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа завршен разговор со Васко Наумовски, пред неговото упатување на должноста вонреден и ополномоштен амбасадор во Соединетите...
19.09.2014 - 14:37
 Македонската литература и култура годинава со свој штанд ќе биде претставена на јубилејниот, 30-ти Саем на книгата во Гетеборг, Шведска, што се одржува 25 до 28 септември.Саемот е прв по...
19.09.2014 - 17:19
Денеска околу 15 часот мерцедес со тетовски регистарски таблички прегази девојче родено 2008. година на булевар "Никола Карев".Девојчето е пренесено во болница, а се уште нема информации  за...
19.09.2014 - 14:29
Триесет милиони денари ќе му бидат доделени на Универзитетот на југоисточна Европа во Тетово од буџетот на Министерството за образование и наука наменето за поддршка на високото образование за...
19.09.2014 - 16:45
Десет тони нелегално произведен тутун е одземен денеска од 24-та производители во Могила и Кукуречани кои не ја почитуваа забраната за производство што им ја изрече Државниот инспекторат за...
19.09.2014 - 13:44
Македонија влегува во категоријата на земји во која што е обезбедена силна уставна заштита, така што не постои системски проблем, заклучил Европскиот суд за човекови права во Стразбур од бројот...
19.09.2014 - 16:39
Времето во Македонија утре претпладне ќе биде сончево. Попладне ќе има делумно зголемување на облачноста, особено во источните региони и ќе има услови за локален краткотраен локален дожд. Ќе дува...
19.09.2014 - 13:36
Македонскиот долгометражен филм „Деца на Сонцето“ по неодамнешната проекција во Кан, вечер во Битола ќе ја има својата македонска премиера и ќе го затвори 35-то издание на Интернационалниот фестивал...
19.09.2014 - 16:19
Ако некој девојка посака да си ја врати невиноста во Македонија, тоа може да го стори за само 15 минути со хируршка интервенција. Во Македонија постојат повеќе клиники што прават вакви интервенции и...
19.09.2014 - 12:17
 Уставниот суд на Република Македонија денеска ќе ја одбележи 50-годишнината од основањето на уставното судство во државата.Во рамки на одбележувањето ќе се одржи меѓународна конференцијата на...
19.09.2014 - 16:08
Од ЈЗУ Центарот за јавно здравје во Велес апелираат да се пие вода од градскиот водовод, а не од другите чешми каде водата не е хлорирана, со цел да се заштити населението од заболување од...
19.09.2014 - 12:15
И овој викенд времето нема да не послужи. Метеоролозите најавуваат врнежи за двата дена од викендот. Во сабота се очекуваат врнежи и грмежи со утрински  температури од 10 до 15 степени и...

Pages