15 починати - најмладиот на 41 година

Направени се 2.595 тестирањe, а регистрирани се 227 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 128, Куманово – 15, Прилеп – 12, Штип – 11, Крива Паланка – 9, Кавадарци – 8, Битола и Свети Николе – по 6, Охрид, Струмица и Неготино – по 5, Велес и Пробиштип -  по 4, Тетово – 3, Гевгелија – 2, Кочани, Радовиш, Делчево и Виница – по 1.

Регистрирани сe 111 оздравени пациент од: Куманово – 27, Гостивар – 15, Охрид – 12, Штип – 10, Прилеп – 7, Битола – 6, Скопје – 5, Кочани, Крива Паланка и Пробиштип – по 4, Кичево и Кратово – во 3, Велес, Радовиш и Берово – по 2, Тетово, Делчево, Виница, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 15  починати лица: 6 починати лица од Скопје (75г,75г,70г,76г,64г и 64г), по едно починато лице од  Прилеп (79г), Битола (88г), Велес (72г), Кавадарци (63г), Охрид (82), Штип (69г), Крива Паланка (41г), Пробиштип (86г), и Кратово (66). Од пријавени лица 14 се починати во болнички услови,а само едно лице е починато дома.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавено е уште 1 починато лице, со датум на смрт од 23.10.2021 година. Починатотот лице е на возраст од 82 години, од Охрид, починато во домашни услови.

Направени се 2.595 тестови преку: ИЈЗ-57, ЦЈЗ Скопје-14, ЦЈЗ Битола-41, ЦЈЗ Прилеп-0,

ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-30, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–170, Жан Митрев (Филип Втори)-69, Авицена-133, Биотек-107, Систина-38, лабораторија Лаор-0, Синлаб-11, Ремедика-0, Плодност–47, Генеа-2, Никоб лаб-282, ВФВ Медикал-17, Ели Медика-25, Ројал Медика –17, Спектра-ММ-17, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.517.

Досега во земјата се направени вкупно 1.364.488 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 199.766, бројот на оздравени пациенти е 186.322, на починати е 7.051, а бројот на активни случаи изнесува 6.393.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 87383, Активни 3267

Куманово 12090, Активни 462

Тетово 10949, Активни 104

Прилеп 9375, Активни 258

Гостивар 7997, Активни 25

Битола 7341, Активни 208

Велес 6691, Активни 332

Кавадарци 6188, Активни 192

Охрид 6130, Активни 191

Штип 6065, Активни 212

Струмица 5886, Активни 141

Кичево 4074, Активни 73

Струга 3830, Активни 40

Кочани 3492, Активни 164

Гевгелија 2524, Активни 85

Неготино 2358, Активни 29

Свети Николе 1985, Активни 77

Радовиш 1582, Активни 48

Ресен 1574, Активни 40

Крива Паланка 1582, Активни 125

Дебар 1453, Активни 6

Берово 1227, Активни 15

Делчево 1142, Активни 22

Виница 1077, Активни 34

Пробиштип 994, Активни 64

Валандово 84, Активни4 17

Кратово 633, Активни 35

Богданци 579, Активни 24

Крушево 545, Активни 15

Македонски Брод 476, Активни 2

Демир Хисар 475, Активни 33

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 353, Активни 46

Пехчево 319, Активни 3

Дојран 143, Активни 3

 

24.10.2021 - 20:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега