81 новозаразен - 30 проценти од новозаразени денеска се од Тетово

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 5.315 тестирања, а регистрирани се 81 нови случаи на КОВИД-19:  Скопје – 27, Тетово – 25, Куманово – 9, Гостивар – 7, Кавадарци, Кичево, Дебар и Пехчево – по 2, Битола, Струмица, Струга, Берово и Валандово  - по 1. 

Регистрирани с12 оздравени пациенти од: Тетово – 5, Скопје - 3, Куманово – 2, Гостивар и Прилеп – по 1. 

Не се регистрирани починати пациенти. 

Направени се 5.315 тестови преку: ИЈЗ-93, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-107, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово–39, ЦЈЗ Куманово–32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-5, Институт за микробиологија–26, Жан Митрев (Филип Втори)-77, Авицена-261, Биотек-181, Систина-84, лабораторија Лаор-572, Синлаб-78, Ремедика-21, Плодност–55, Генеа–4, Никоб лаб-1.170, ВФВ Медикал-35, Ели Медика-16, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.387 

Досега во земјата се направени вкупно 976.710 тестирања на Ковид-19. 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.380 бројката на оздравени пациенти е 150.362, на починати е 5.493, а бројот на активни случаи изнесува 525.  

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: 

 

Дистрибуција по градови 

Заболени (вкупно) 

Активни случаи (вкупно) 

Скопје 

68902 

171 

Куманово 

8945 

59 

Прилеп 

8340 

11 

Тетово 

7450 

135 

Битола 

6328 

18 

Велес 

5479 

5 

Гостивар 

5226 

36 

Кавадарци 

5159 

3 

Охрид 

5027 

8 

Штип 

4966 

5 

Струмица 

4138 

12 

Струга 

2987 

6 

Кочани 

2799 

6 

Кичево 

2616 

15 

Гевгелија 

2197 

2 

Неготино 

2184 

0 

Свети Николе 

1528 

3 

Ресен 

1234 

0 

Крива Паланка 

1227 

0 

Радовиш 

1164 

3 

Берово 

1034 

2 

Делчево 

974 

1 

Дебар 

961 

17 

Виница 

886 

0 

Пробиштип 

789 

0 

Валандово 

672 

5 

Богданци 

494 

0 

Крушево 

490 

0 

Демир Хисар 

400 

0 

Демир Капија 

396 

0 

Кратово 

377 

0 

Македонски Брод 

359 

0 

Пехчево 

271 

2 

Македонска Каменица 

249 

0 

31.07.2021 - 14:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега