АА: Стоилковиќ да го признае Косово, геноцидот во Сребреница и да се огради од Путин и Вучиќ, пред гласањето на Владата

„Покрај тоа што ќе биде нелегитимна, најавената Влада што доаѓа сега се додава и со антиалбански, антизападни и антиуставни елементи во однос на соседните земји. Министерот и вицепремиер кој ќе биде посветен на Охридскиот договор, Иван Стоилковиќ, е познат по својот проруски став и во линија со српскиот претседател, Александер Вичиќ, не ја признава независноста на Косово, со што сериозно го крши Уставот на земјата,  како и го негира геноцидот во Сребреница и истиот го исмева“, велат од АА во писмено соопштение испратено до медиумите.

„Јавно бараме пред гласањето на владиниот кабинет, Стоилковиќ јавно да се изјасни за признавање на Косово како независна држава, признато со Уставот на земјата, како и да се огради од Путин и Вучиќ и да се изјасни за ЕУ ​​и САД. Дополнително, Стоилковиќ мора да го прифати и српскиот геноцид во Сребреница во согласност со резолуцијата на Генералното Собрание на ОН за која гласаше и Северна Македонија.

Апелираме и до коалицијата која ги загуби парламентарните избори (Вреди) барем во овој дел да не биде сервилна и да не се согласува да биде во Влада додека Стоилковиќ не ги даде горенаведените изјави“, реагираат оттаму.

18.06.2024 - 19:08

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега