Албанија прогласи вонредна состојба

Албанија прогласи вонредна го прогласи коронавирусот за природна катастрофа и им даде на властите 30 дена вонредни овластувања за пребарување на куќите, забрана за движење и штрајкови за да ја сузбие епидемијата која усмрти пет лица.

Албанија ги забрани сите патувања надвор од земјата и им нареди на луѓето да останат дома откако е дијагностициран првиот пациент на почетокот на март.

Строгите мерки веќе се објавени, вклучително и полициски час во траење од 16 часа и наредба луѓето да не смеат да пешачат еден до друг, дури ни паровите.

Лицата кои не ги почитуваа мерките и не беа во 14-дневна самоизолација веќе се казнати со глоби од околу 6.000 евра.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.03.2020 - 22:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега