Американци прават коронавирус забави: Кој прв ќе се зарази со ковид-19 добива награда

Млади луѓе од Алабама организираат т.н. коронавирус забави. Тие се натпреваруваат кој прв ќе се зарази од коронавирусот по дружењето со заразени. Тој што прв ќе се зарази ќе ги добие парите собрани од влезниците.

абавите се одржуваат во Тускалуса, а домаќините повикуваат заразени лица за да можат другите намерно да добијат вирус. Прво мислевме дека се работи за гласини. Потоа покренавме истрага и откривме дека овие информации ги потврдуваат лекарите, но и државните институции, изјави членката на Градскиот совет Соња Мекинстри за Си-Ен-Ен.

Градските власти спроведуваат истрага за овие наводи и работат на откривање на таквите забави. Во Алабама досега регистрирани се 39.000 случаи, 1.000 луѓе ја загубија битката со коронавирусот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.07.2020 - 18:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега