Андреј Ковачев:Нека кажат дека Гоце Делчев е Бугарин и пак ќе се разбудат живи и здрави

Ние повикуваме да има разбирање. Дадовме можност во Договорот да има комисија, сакаме да ги охрабриме и нивните историчари и нивните политичари, не е толку страшно. Драги Ѓеоргиев го кажа тоа дека Гоце Делчев самиот се изјаснил како Бугарин. Ќе се разбудат следниот ден исто живи и здрави. Треба да продолжиме по тој пат, потребна е храброст.

Ова во попладневната емисија „Лице в лице“ на БТВ новините го изјави бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ, Андреј Ковачев.

Според него, Делчев не може да ги раздели Северна Македонија и Бугарија, зашто тој е заеднички и оти се определил како Бугарин и во спомен на него и во името на тоа што го сакал, сигурно не би посакал да дојде до некаква поделба. Напротив, тој би сакал обединување.

-Ние не сме негатори на македонскиот идентитет. Напротив, тоа си е нивно право. Но, немаат право да ја менуваат историјата и идентитетот на Илинденците, на Гоце Делчев, на Дамјан Груев, на браќата Миладинови, на Григор Прличев, на Рајко Жинзифов, на една плејада преродбеници и револуционери, изјави Ковачев.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.06.2019 - 22:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега