Ангеловска: Изработена анализата за акцизата на екстра лесното

 

Ангеловска нагласи дека се работи за проблем, односно нешто што влијае на нашата животна средина и дека се работи за собирање  обемни податоци.

– Министерството за економија има изработено правилник за зголемување на квалитетот на екстра лесната нафта. Тука треба да направиме дополнителни усогласувања и се работи и на тоа. Верувам дека наскоро ќе можеме тој правилник Министерството за економија да го достави до Владата, изјави Ангеловска.

Министерот за економија Крешник Бектеши, рече дека кога се донесе одлука за зголемување на акцизата на горивата, што се однесува на екстра лесното гориво не е воведен механизам за ако во светските берзи нафтата се зголемува за екстра лесното да се намалува акцизата.

– Значи е фиксно зголемувањето на акцизата. Што се однесува до екстра лесното дополнително, на тоа треба да се направат  детални анализи. Министерството за економија е при крај со подготовка на   правилникот. Веќе го имаме и финалниот драфт заедно со Регулаторната комисија за енергетика. Што се однесува до квалитетот на горивата со последните измени на  Законот за енергетика многу важна улога игра и РКЕ, појасни Бектеши.

Според него еден месец за вакви анализи можеби не е доволно.

– Сите иснтитуции работат експедитивно се со цел да имаме одлука, каде што сите што користат и моментално екстра лесно да бидат известени навреме. Како што знаете екстра лесното може да се користи само од октомври до  април, а во текот на другите месеци нема право и со постоечките законски решенија да се  користи, изјави Бектеши. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.05.2020 - 13:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега