Анкета: Во време на криза Американците поделени околу работата на Трамп

Во време на епидемија на коронавирус во САД, рејтингот на претседателот Доналд Трамп се искачи на максимално ниво по стапувањето на функција, иако неговата работа ја одобруваат само половина од Американците, се дознава од најнова анкета закажана од Фокс њуз.

Според анкетата спроведена од 4 до 7 април, рејтингот на Трамп е 49 проценти, споредбено за време на неговата инаугурација во јануари 2017 година кога бил 48 проценти. Неговиот просечен рејтинг е 45 проценти, додека најнискиот од 38 проценти бил забележан во октомври 2017 година.

Анкетата, сепак, укажува на поделено мислење во општетсвото во однос на работата на претседателот. Во април, 49 проценти од Американците ја поддржуват неговата работа на функцијата шеф на државата, а 49 проценти не ја поддржуваат. Останатите два отсто испитаници не изразиле мислење.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.04.2020 - 19:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега