Бајден го менува декорот во Белата куќа- селењето траело пет часа, а со семејството пристигнале и две кучиња

Новата администрација на Џо Бајден, претседателот на САД, не само што ја смени државната политика, туку го смени и декорот во Белата куќа.

Новиот изглед на Белата куќа е делумно забавен, но истовремено е ставен личен печат, како и нов политички, пренесе Индипендент.

За време на церемонијата на инаугурацијата, 90 членови на персоналот на Белата куќа го внесубаа работите на семејството Бајден, а вселувањето траеше пет часа.

Бајден планираше да се пресели на 20 јануари, но нема целосно да го смени изгледот на Белата куќа или да донесе личен декоратор.

Сепак, се додава во текстот на Индипендент, тоа не го спречи семејството на новиот претседател на САД да промени некои детали, и тие веројатно ќе треба да вложат уште еден милион долари за реновирање на една од најпознатите згради во светот.

Една од промените е статуата на легендарниот борец за правата на земјоделците, Цезар Чавез, кој стои зад столот на претседателот во Овалната соба.

„Ставањето на статуата на татко ми во Овалната соба симболизира нови денови, нова надеж за нашата нација. Ова го велам не затоа што е во чест на татко ми, туку затоа што претставува вера и охрабрување за сите луѓе во чие име се бореше“, рече Пол Чавез, син на Цезар за NBC.

Исто така, статуите на Роза Паркс и Еленор Рузвелт беа вметнати во Овалната соба, а Бајден го замени портретот на поранешниот претседател Ендру Џексон со портретот на Бенџамин Френклин.

Иако не е типичен декор, кучињата на Бајден, Чемп и Мејџор, исто така, ќе заземат место во Белата куќа, бидејќи Трамп беше првото семејство по многу години што немаше милениче.

Нема официјално соопштение дека тоа ќе се случи, но многумина го повикуваат семејството Бајден да ја врати старата градина на Белата куќа, по „контроверзните промени што ги воведе поранешната прва дама Меланија Трамп“, кога таа береше растенија и поставуваше плочки за шетање, заклучува лондонскиот весник.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.01.2021 - 10:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега