Бајден: НАТО е помоќен од кога било

Американскиот претседател Џо Бајден им посака добредојде на лидерите на НАТО во Вашингтон со моќен говор кој се чинеше дека е дизајниран да ги увери сојузниците во странство и дома дека може да го издржи изборниот предизвик на Доналд Трамп.

Бајден (81) издржа 12 дена мачни прашања за неговата соодветност за претседателската функција, бидејќи некои од неговите колеги демократи и донатори на кампањата стравуваат дека ќе ги загуби изборите на 5 ноември по бледата дебата на 27 јуни.

Во краткиот, но моќен говор на отворањето на самитот, претседателот рече дека воената алијанса е „помоќна од кога било“, додека се соочува со „клучен момент“ со војната меѓу Русија и Украина.

Предупредувајќи дека „автократите го срушија глобалниот поредок“, Бајден најави дополнителна воена помош за Киев. Би-би-си потсетува дека планот за донација вклучува повеќе батерии на моќните американски системи за противвоздушна одбрана од типот Патриот, како и други системи за зајакнување на украинската ПВО. Донациите ги водат Америка, Германија, Италија, Холандија и Романија.

„(Владимир) Путин не сака ништо помалку, ништо помалку од целосно потчинување на Украина… и да ја избрише Украина од картата“, рече Бајден во добредојде на земјите-членки на НАТО на самитот.

„Војната ќе заврши со тоа што Украина ќе остане слободна и независна земја“, рече Бајден во синоќешниот говор, додавајќи: „Русија нема да победи. Украина ќе победи. Украина може и ќе го запре Путин“.

Бајден зборуваше околу 13 минути со јасен глас, што е забележителна разлика од неговиот нејасен тон за време на минатомесечната претседателска дебата со Трамп.

Американскиот претседател ја направи обновата на традиционалните сојузи во странство централен дел на неговата надворешна политика, откако Трамп ги предизвика сојузниците како дел од пристапот „Америка на прво место“. Победникот на ноемвриските избори може да има значително влијание врз иднината на НАТО, Европа и остатокот од светот.

10.07.2024 - 09:41

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега