Бајден: Ова е мрачен момент во историјата, Путин сака да ја уништи целата култура

Американскиот претседател Џо Бајден вчера беше на самитот во Јапонија, каде што беа и лидеррите на Индија, Австралија и Јапонија.

„Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја. Бруталната војна на Русија против Украина предизвика хуманитарна катастрофа. Невини цивили се убиваат на улиците, а милиони луѓе мораа да заминат од домовите“, кажа Бајден.

Бајден предупреди дека Путин во Украина се обидува да ја уништи културата затоа што гаѓа училишта, цркви и музеи.

24.05.2022 - 11:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега