Бараат војна: Албанците се закануваат дека ќе го земат Ниш, а ЕУ молчи за тоа

 

Првиот  човек на Бујановиќ  Јонуз Муслију  им порача на Србите да бидат благодарни што Албанците не го бараат и Ниш и дека покрај Косово Албанија треба да го припои и Прешево. 

Муслију за тамошните медиуми потврди дека во целост ја поддржува политиката на Тиран и Косово за  правење на „Голема Албанија“. 

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ му порача дека Србија не се плаши од такви закани, а на жешките закани  од албанските политичари реагирал и премиерот на Србија, Александар Вучиќ кој порачал дека голема Албанија може да биде само нивна желба. 

 

 

 

 

21.04.2017 - 10:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа