Би можеле да го искористиме нивниот пример- Национален парк во Тајланд смислил генијален начин да им врати на неодговорните туристи (ФОТО)

Посетителите на националните паркови во Тајланд наскоро, по враќањето дома, би можеледа започнат да добиваат пакети во кои им го испраќаат ѓубрето што го оставиле зад себе.

Откако минатиот викенд бројни посетители оставија купишта ѓубре во националниот парк Као Јаи во близина на Банкок, министерот за животна средина Варавут Силпа-арча излезе со идеја да го спакува ѓубрето и да им го врати на сопствениците по пошта.

“Го зедовме вашето ѓубре и го ставивме во картонска кутија, па затоа ви го испраќаме дома. Ова треба да ве научи никогаш повеќе да не фрлате ѓубре на друго место”, стои во ораката прикачена на пакетот.

Камперите по пристигнувањето се пријавуваат пред администрацијата на Националниот парк, па затоа е лесно да се дознае нивната точна адреса и локацијата на нивните шатори каде што бил оставен отпадот.

Заедно со кантата за ѓубре, бескрупулозните кампери ќе добијат и пријава од локалната полиција за кршење на прописите за националните паркови, пишува порталот „Тајландскиот“.

„Ѓубрето може да биде опасно за животните како елени ако ги јадат и се обидат да го сварат пластичниот отпад што луѓето го оставаат зад себе“, објаснува Нарин Пинсакул од НП Као Jаи.

Министерот Варавут на својата страница на Фејсбук објави фотографија со празни шишиња и вреќи закуски, подготвени да бидат испратени по пошта.

Загадувањето на животната средина се казнува о затвор до пет години или со парична казна до 500.000 бахти (16.000 УСД) според тајландскиот закон за животна средина.

Националниот парк Као aiаи е отворен во 1962 година и е најстариот национален парк во Тајланд. Со своите водопади, како и со импресивната флора и фауна на повеќе од 2.000 квадратни километри, тој се смета за еден од најубавите паркови во земјата на Југоисточна Азија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.09.2020 - 11:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега