Бил Гејтс вложува 125 милиони во лек против коронавирусот

Гејтс фондацијата е подготвена да вложи големи пари во наоѓање на лек против коронавирусот.

Милијардерот во една емисија пред неколку дена објави дека неговата фондација планира вложување во седум фабрики кои работат на пронаѓање на вакцина против коронавирусот.

Гејтс објани дека, иако „неколку милијарди“ долари би можеле да отидав во „неповрат“ клучно е да се работи на сигурноста и ефикасноста за да не се губи драгоцено време.

-Неколку милијарди во оваа ситуација во која се трошат многу пари економски се исплати. Секој месец е важен, рече Гејтс, мислејќи на трошоците на САД.

Минатиот месец, фондацијата веќе објави дека ќе вложи 125 милиони долари.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.04.2020 - 22:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега