Билки што лекуваат и ги чистат белите дробови, лекуваат астма, кашлица и бронхитис

 

Започна периодот кога напаѓаат бактериските и вирусните инфекции, а луѓето сè повеќе и потешко закрепнуваат од симптомите што најчесто ги погодуваат белите дробови и дишните патишта.

Природните лекови не само што го засилуваат здравјето на белите дробови туку и ги лекуваат инфекциите излекувајќи ги белите дробови во целост. Ова се 15-те најдобри лекови на растителна база за засилување на белите дробови.

1. Сладок корен

Маслото од сладок корен е едно од најпопуларните во светот за третирање на белите дробови. Традиционалната кинеска медицина го користи слаткиот корен во своите формулари повеќе од која било друга билка.

Шеќерот ја смирува и ја омекнува мембраната на грлото, а особено во белите дробови и стомакот истовремено прочистувајќи секаков вид воспалено тикво на кое му е потребна поддршка од имунолошкиот систем. Ја намалува иритацијата на грлото и дејствува како срество за искашлување.

Токму соединенијата од оваа билка се одговорни за искашлување на шлајмот од респираторниот тракт, така што телото може да ја исфрли слузта.

Соединенијата од коренот ги намалуваат бронхијалните грчеви и ги блокираат слободните радикали кои го создаваат воспалението овозможувајќи проток на воздух.
Овие соединенија исто така имаат антибактериско и антивирусно дејство поради што се одличи во борбата против инфекциите во белите дробови.
Глицирините и флавоноидите може дури и да спречат создавање клетки на рак во белите дробови.

2. Подбел (коњски влакна, брада на коза, опашка од лисица, коњско копито)

Подбелот традиционално го користеле Индијанците илјадници години за да ги засилат белите дробови. Тој ја прочистува слузата од белите дробови кај бронхитисот.
Тој исто така ја умртвува слузната мембрана во белите дробови и помага кај оние со астма, кашлица, бронхитис и други белодробни болести. Подбелот се користи во вид на чај или во вид на алкохолен екстракт таканаречен тинктура.

3. Канабис

Токсичното разлагање на терапевтските соединенија од канабисот се добива во моментите на палење на билките на канабисот и негово испарување. Екстракцијата и инхалацијата на етеричното масло од канабиноидот значително ја намалуваат иритацијата на оралната шуплина до која се доаѓа во моментите на пушење.
Канабисот веројатно е една од најефективните антиканцерогени билки на светот, што покажуваат и многубројните студии.

Управувањето со канабисот овозможува активните состојки да стимулираат природен одговор на телото, значително ги намалуваат шансите за ширење на инфекциите. Инхалацијата на канабисот ги прочистува синусите и бронхите. Дури е докажано дека ја лекува и астмата.

4. Коренот на оша (Ligusticum porteri)

Ова е билка што расте во планините на Стенјак и Индијанците. Традиционално ја користеле за зајакнување на белите дробови. Коренот на оваа билка содржи камфор поради што спаѓа во најдобрите билки за јакнење на белите дробови во Америка.

Една од главните погодности е тоа што се зголемува циркулацијата на белите дробови и се олеснува дишењето. Така, таа дејствува слично како антихистаминот намалувајќи ја респираторната иритација кај сезонските настинки.

5. Тимијан

Тимијанот е одличен за затнатите бели дробови. Тој создава моќни антисептични етерични масла, кои се класифицираат како природни антибиотици. Тимијанот е исто така добар против акни и може многу подобро да послужи од козметичките кремови.
Чајот од тимијан е одличен за елиминирање на бактериите и вирусите. Тимијанот се користи за лекување на белите дробови, а особено за бактериските инфекции.

6. Оригано

Ориганото содржи многубројни витамини и хранливи материи погодни за имунолошкиот систем, но своите примарни погодности се должат на карвакролата и рузмаринската киселина. И двете соединенија дејствуваат на намалување на затнатоста на носот и намалување на хистаминот прочистувајќи го дишниот тракт.
Маслото од оригано одлично може да се користи против опасните бактерии, како што е стафилококус ауреус, подобро е од многу конвенционални антибиотици. Ориганото има толку здравствени погодности што секој треба во својот дом да има шише со органско масло од оригано.

7. Лобелија

Лобелијата е одлична за прочистување на дишните патишта.

Екстрактите од лобелија содржат лобелин, кој позитивно делува при лечењето на туморот кој е отпорен на неколку лекови. Лобелинот ја намалува количината на слузата и го спречува затнувањето на носот.

Исто така лобелијата стимулира надбубрежни жлезди кои ослободуваат епинефрин, што овозможува полесно дишење. Лобелијата ги опушта мазните мускули, а од нејзините соединенија се создаваат голем број на лекови против кашлање и настинка.

8. Оман (Inula helenium)

Големиот оман го користеле уште старите Индијанци за расчистување на вишокот на слузина во белите дробови. Познат е како природен антибактериски агенс кој спречува инфекција на белите дробови. Се препорачува растенито да се раствори во топла вода, но да се конзумира и во облик на тинктура.

9. Еукалитпус

Тој расте во Австралија, и многумина го користат како освежувачка арома, која ги прочистува дишните патишта и ја смирува иритацијата на грлото.

Тој е честа состојка на пастилот и сирупит, а ефективноста се должи благодарение на соединението по име „cineol“. Цинеолот има бројни погодности. Тој делува како средство за искашлување, го спречува запушувањето на носот и ја намалува иритацијата на синусите.

Исто така, еукалиптусот содржи и антиоксиданси, што значи дека делува како потпора на имунолошкиот систем.

10. Дивизма (Verbascum thapsus)

И цветовите и ливчињата на оваа билка се користат како еден вид екстракт за зајакнување на белите дробови.

Тој го отстранува вишокот на слуз во белите дробови, ги чисти бронхиите, и го намалува воспалението на респираторниот тракт.

Чајот може да се направи од една лажичка на сушена билка и едн филџан врела вода. Исто така се наоѓа и во облик на тинктура.

11. Лобариа плумонариа

Растение кое расте на дрво и кое наизглед лични на белодробно ткиво. Но, не само што личи на бел дроб, туку и одлично лечи.

12. Чапарал (дабова грмушка)

Ова е билка која расте на југозападот во САД, а ја користеле Индијанците за детоксификација на белите дробови. Чапарал содржи моќни антиксиданси кои се отпорни на иритацијата, но и на нордихидогвајаретинската киселина (NDGA), која делува како антихистаминик.

NDGA, инхибира аеробна и анаеробна гликолиза (процес на исчезнување на енергијата) кај клетките на рак.

Чапарал се користи и како еден вид на тинктура и чај за чистење на белите дробови.

13. Жалфија (kadulja)

Неговите листови имаат специфична арома која потекнува од нејзиното етерично масло. Ова масло одлично ги лекува проблемите со белите дробови и вообичаените настинки.

Чајот од кадулја претставува традиционален лек за болното грло и кашлицата. Богато е со ароматски својства на тујон, камфор, терпен и може да се користи како ингалирање со чај од кадулја.

14. Нана (menta)

Мента и нејзиното масло содржат ментол, состојки кои благо го опуштаат мускулатурниот респираторен тракт, олеснувајќи го дишењето.

Сушената мента обично содржи, ментол, ментон, ментил ацетат, ментофуран и цинеол.

Маслото исто така содржи помала количина на лимонена, пулегон, кариофилена и пинена.

Многумина користат мента за да го намалат затнувањето кај носот, а исто така е добар и антикосиданс.

15. Лист од платан (мала банана)

Листот од плантан со илјадници години се користи за намалување на иритацијата на слузавата мембрана. Многу негови состојки имаат антибактериска и антимикробни својства, а исто така и антивоспаливи својства.

Истражувањата покажаа дека е ефикасен против кашлицата, настинката и иритацијата на белите дробови. Листот оа плнтан има дополнителна погодност што ја ублажува сувата кашлица.

 

 

 

25.09.2017 - 23:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа