Битиќи од Старо Нагоричане: Со над 2,6 милијарди евра ги заштитивме граѓаните

Вечерва во Старо Нагоричане се отвори новиот промотивен штаб на Социјалдемократскиот сојуз каде се обрати потпретседателот, Фатмир Битиќи, кој потсети на духот на социјалдемократијата кој осигура дека во најголемите кризи никој не беше оставен сам, ниту изоставен.
„Со над 2,6 милијарди евра го заштитивме животниот стандард на граѓаните, ги поддржавме приватните бизниси да ги зачуваат работните места на своите вработени.
Спречивме цените да не експлодираат, куповната моќ на граѓаните не дозволивме да биде пеплосана. Обезбедивме повластена стапка од НУЛА - ДДВ за основните прехранбени продукти, поради тоа на рафтовите од продавниците купувавте поевтин леб, шеќер, брашно, масло за јадење, млеко, месо, ориз и јајца. Профитот на овие продукти беше и замрзнат. “ – кажа Битиќи
Тој дополни дека во деновите кога енергетската криза беше надвисната како темни облаци над Македонија, кога цената на струјата се закануваше да внесе мрак во домовите, владата предводена од СДСМ обезбеди субвенции за над 600.000 домаќинства.

 

„Обезбедивме субвенции за струја, спречивме сметките да се вивнат како оган нагоре. Субвенциониравме и уште субвенционираме до 90% од трошокот за струја на секое семејство. СДСМ не дозволи животот на граѓаните да се претвори во економски и социјален кошмар.“ – рече Битиќи
29.02.2024 - 20:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега