Британскиот принц Ендрју бара да му се суди пред порота за сексуален напад

Принцот Ендрју, војводата од Јорк, побарал судење пред порота по граѓанската тужба поднесена против него од Вирџинија Џуфре, која го обвинува за сексуално злоставување.

Џуфре, позната и како Вирџинија Робертс, тврди дека принцот Ендрју сексуално ја нападнал на три различни места помеѓу 2000 и 2002 година.

Војводата даде 11 причини зошто случајот треба да биде отфрлен, вклучително и дека тврдењата на Џуфре биле „забранети со доктрината за согласност“ и поради „нејзиното незаконско однесување“.

Во судскиот документ во кој се наведени неговите причини за барањето да се отфрли случајот, адвокатите на Ендрју велат дека принцот Ендрју со ова побарал судење.

Џуфре го обвинува Ендрју дека сексуално ја злоставувал кога имала 17 години во лондонскиот дом на обесчестениот британски член на високото општество Гислајн Максвел, во вилата на педофилот во Њујорк, финансиерот Џефри Епштајн и на приватниот остров на Епштајн.

Судијата Луис Каплан претходно го одбил барањето на војводата да го отфрли случајот пред судењето.

Џуфре го тужела принцот за неодреден износ минатата година, тврдејќи дека Епштајн и Максвел го изневерувале принцот.

Епштајн изврши самоубиство во затворот пред две години додека го чекал судењето за сексуални злосторства.Максвел минатиот месец бил осуден за сексуална трговија.

Принцот ги негира обвинувањата , поради кои морал да се повлече од кралските должности.

27.01.2022 - 23:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега