Бугарски сезмолог смирува: Во Скопје не очекувам посилен земјотрес, можни се само послаби

Познатиот бугарски сеизмолози и признат научник, професорот Емил Ботев, во интервју уверува дека во Скопје нема да има посилни земјотреси, но предупредува дека не може да исклучи силен потрес во Романија.

– Земјотресот во Скопје пред неколку дена беше со интензитет од 5,2. Не треба да се лажеме – ќе има уште последователни потреси и многу веројатно е да ги почувствуваме и во Бугарија. Со оглед дека притисокот на слоевите во овој регион не се ослободил целосно, какви и да се секундарните потреси, тие нема да се посилни од 4 степени по Рихтер. Во Ќустендил, Благоевград и Радомир луѓето можат да бидат целосно спокојни, уверува Ботев.

Според него место за поголема паника не треба да има. 

 

 
 
17.09.2016 - 15:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега