Ципрас: Подобро е да не давате ветувања, ако не сте во позиција да ги исполните

 

„Подобро да не даваш ветувања, ако не си во позиција да ги исполниш“ вели екс-премиерот на Грција Алексис Ципрас во интервју за „Euroactiv“. Тој ова го рече во врска со европската перспектива на земјите од регионот и позицијата на ЕУ за Западен Балкан.

„Одлуката на Европската Унија, на Самитот ја потврдува некредибилноста на Европа кон оние земји кои направија многу важни чекори и континуирано се одложува перспективата за датум за пристапни преговори. Подобро да не даваш ветувања, ако не си во позиција да ги исполниш“ – рече Ципрас.

За кандидатурата на Украина, смета дека овој статус не значи ништо и земјата може да остане да чека со години.

„Мислам дека ова е уште еден пример за неспособноста на Европската унија во целина да носи колективни одлуки со стратешки фокус. И мислам дека веќе плаќа за тоа и ќе го плати во иднина“ рече Ципрас меѓудругото.

За ЕУ перспективата на регионот Ципрас вели дека „сигурно Договорот од Преспа не беше џабе, бидејќи е договор што го врати Западен Балкан на патека на стабилност и нашиот регион во перспектива на мир и соработка далеку од влијанијата на третите сили во регионот, како што се Турција и Русија, кои имаа големо влијание на регионот“.

27.06.2022 - 15:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега