Д-р Несторовиќ повторно изненади: Маски не треба да носат здрави луѓе, јас лично никогаш не носам

Српскиот доктор Бранимир Несторовиќ вели дека не носи маска како превентива од коронавирусот.

-Не носев маски освен на седниците на Кризниот штаб. Мене работа ми е да работам со болни луѓе, ако мислам дека пациентот има баш сериозна болест ставам маска.

Докторот рекол дека маската е фластер.

-Тоа епидемиолозите го рекоа. Вие кога имате рана вие ставате фластер. Е, тоа е маската. Луѓето носат маска за да се чувствуваат заштитено. Маски не треба да носат здрави луѓе, туку само болните за да не ги заразат другите - вели тој.

Несторовиќ истакна дека тоа го пишува и во упатствата на СЗО.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.10.2020 - 08:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега