Д-р Тиодоровиќ: Пикот на епидемијата во Србија се очекува за 5- 6 дена

Епидемиологот д-р Бранислав Тиодоровиќ вели за РТС дека состојбата во Врање е неповолна , но со тенденција сите мерки што се преземаат да доведат до неизвесна, но под контрола.

"Вирусот е тука, и нема докази дека неговото дејство слабее. Се намалува бројот на заразени лица кои може да го пренесат вирусот. Во Врање има специфична ситуација со сериозни проблеми кои здравствениот систем сè уште ги надминува со помош на КЦ Ниш. Имаме 83 лица со бронхо -пневмонија како сериозна компликација што може да се претвори во пневмонија кај 30% од нив “, рече Тиодоровиќ.

Сепак, вели тој, сè е направено.

„Сите во градот носат маски. Исто така, здравствениот систем е добро организиран. Важно е „ковид“ амбулантата да работи добро, во која  доаѓаат сите оние кои чувствуваат тешкотии“, рече Тиодоровиќ.

Според него,пикот на епидемијата во Србија се очекува за пет-шест дена.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.07.2020 - 09:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега