Детали: Волонтерот кој умре на тестирањето на Оксфорд вакцината, примил друга вакцина

Волонтерот во програмата за развој на вакцината кој почина бил дел од контролната група што ја примиле вакцината против менингитис, соопштија бразилските здравствени власти додавајќи програмата ќе продолжи.

– Испитувањата на вакцината против ковид-19 од страна на АстраЗенека и Универзитетот во Оксфорд во Бразил ќе беа прекинати доколку волонтерот, кој почина, бил дел од активната група – изјави извор запознат со ситуацијата.

Овој коментар сугерира дека волонтерот бил дел од компаративна контролна група, на која и била дадена вакцина против менингитис, наведува Ројтерс.

Бразилскиот здравствен регулатор Анвис објави дека развојот на вакцината против коронавирусот ќе продолжи и покрај смртта на волонтерот, објави Ројтерс.

На учесниците и истражителите не им било кажано во која група припаѓаат.

Сојузната изјава во Сао Паоло ја потврди смртта на волонтерот во посебна изјава, во која се наведува дека станува збор за бразилски државјанин.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.10.2020 - 23:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега