Димитриевски собира потписи за претседател, ги повика граѓаните да го поддржат

Кандидатот за претседател од политичката партија Движење ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски, денеска се потпиша за официјализирање на кандидатурата во просториите на општинската канцеларија на Државната изборна комисија во Куманово.

-Ја користам приликата да ги повикам граѓаните на Македонија да дадат поддршка, бидејќи нашата цел е да воведеме нов концепт, нови стандарди, зашто Македонија тоа го заслужува. Македонија мора да излезе од црно-сивиот свет во којшто функционира, рече Димитриевски во изјавата за новинарите.

Тој потенцира дека таа промена единствено можат да ја сторат граѓаните доколку се одважат и дадат висока поддршка со собирање потписи, што пак значи дека ќе има и висок одѕив при самото гласање.

„Не само што ќе се зголеми демократијата во државата, туку и народот ќе испрати јасна порака дека сака да се случи нешто ново во државата“, рече Димитриевски.

Тој ја искористи приликата да им честита на сите кандидати кои собираат потписи во постапката и им посака успех на сите. Според него, поголем број кандидати за претстојните претседателски избори значи и повисоко ниво на демократија и развој на демократијата.

– Верувам дека граѓаните ќе го дадат последниот збор, кажа Димитриевски.

Во однос на постапката и организацијата при собирањето на потписи, Димитриевски рече дека ДИК треба детално да ги информираат граѓаните каде се и кои се точните локации каде можат граѓаните да дадат потпис и да поддржат одреден кандидат.

– Мислам дека од ДИК не е направено доволно да се информира јавноста и граѓаните каде на кои места и локации можат граѓаните да го дадат потписот за поддршка на одреден кандидат. Првенствено има мал број канцеларии, не сите општини се опфатени со матични канцеларии на ДИК и неопходен е правилник во кој ќе се дефинираат точните локации и дополнително граѓаните полесно да се информираат каде можат да ја дадат својата поддршка. Верувам дека во најкус можен рок ДИК ќе изнајде начин дополнително да ги информира граѓаните каде можат да дадат поддршка за кандидатите, а согласно законот имаат обврска да прибираат потписи, истакна Димитриевски.

23.02.2024 - 17:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега