Димоски: Дали ќе го има Заев на сцена или не е ќе е најмалку важно ако донесеме погрешна одлука

На денешната комисиска расправа за уставни измени, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски апелираше да не се носи погрешна одлука, алудирајќи на промена на името за Договорот со Грција.

„Вашата или било чија одлука, најмалку значи ако направиме грешен потег. Дали ќе го има  Заев на сцена за пет или 10 години, или ќе го нема, е помаку важно од оваа одлука. Имаме право како држава да побараме еден предмет на македонски јазик. Прашање е дали е побарано или не. Јазикот и во самиот договор не го признава, туку се повикува на конвенција од 1977 година. Сите изјави од грчка страна викаат дека не ја признаваат македонска нација. Дури и да имавте како СДСМ како 2/3 мнозинство, ваква работа не требаше да правите сами“, порача Димовски

 

 

 

12.10.2018 - 15:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега