Драма во Хонг Конг: Стотина студенти останаа забарикадирани во универзитет

Стотина антивладини демонстранти останаа забарикадирани на Политехничкиот универзитет во Хонг Конг денеска, опколени од полицијата додека опсадата врз кампусот на универзитетот влегува во третиот ден.

Според локалните медиуми, повеќе од 200 млади демонстранти го напуштиле Политехничкиот универзитет, придружувани од медијатори на кои полицијата им дозволи да влезат.

На демонстрантите под 18-годишна возраст им беше дозволено да заминат без апсење, јави Би-Би-Си, но постари лица се приведени.

Политехничкиот универзитет стана сцена на судир минатата недела, при што антивладините демонстранти не покажаа знаци на откажување. Конфликтите на универзитетот се едни од најнасилните откако во јуни почнаа протести во кои се бараа истрага за полициска бруталност, како и универзално право на глас.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.11.2019 - 08:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега