Двоен земјотрес во Романија истовремено со потресите во Македонија

Земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер со епицентар на територијата на Романија е почувствуван во Видин за неколку секунди.

Потресот е регистриран во 16.22 часот по локално време, според податоците на Европската медитеранска сеизмолошки центар, пишува bulnews.bg.

Епицентарот бил во реонот на Тутеци, Романија, на 1 км западно и на 18 километри јужно од Хундеоара, Романија, и на 208 километри североисточно од Белград, Србија. Утврдено е дека епицентарот бил на 2 километри длабочина.

Во 16 часот од истиот епицентар е регистриран и друг земјотрес на територијата на Романија, со интензитет од 4,2 степени според Рихтеровата скала.

Нема податоци за нанесени штети.

 
 
12.09.2016 - 09:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега