Двоглава Кобра предизвикала паника меѓу населението- веруваат дека е митско суштество

Вистинска паника настанала во едно индиско село кога била забележана необична змија со две глави.

Станува збор за кобра, а мештаните, наведува Euronews, одбиле да им ја предадат на работниците во зоолошката градина бидејќи веруваат дека таа би можела да биде митско суштество. 

Научниците веруваат дека нејзината глава е резултат на нецелосно делење на ембрионите или некои неповолни надворешни фактори.

Наја коутхиа, како што се вика овој вид на кобра, живее во јужна и југоисточна Азија, отровна е и во главно живее во полиња, мочуришта и шуми.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.12.2019 - 16:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега