Ердоган жесток кон израелските власти: Во Газа извршија воено злосторство, мора да одговараат

 

Реџеп Таип Ердоган го искористи својот говор на самитот КОП28 за да силно го критикува Израел за неговите акции во Газа.

Турскиот претседател, обраќајќи им се на лидерите на конференцијата во Дубаи, рече:

„Додека разговараме за климатската криза, не можеме да ја игнорираме хуманитарната криза што се развива на палестинските територии веднаш до нас. Сегашната ситуација во Газа е воено злосторство и злосторство против човештвото; одговорните мора да одговараат според меѓународното право.

01.12.2023 - 21:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега