Евтин трик за да не ви се оштетат чевлите од снегот кој се најавува – навистина делува

Снегот почна да вее, а во следните денови се најавуваат врнежи од снег и во Скопје.

Следи леден бран, а покрај студот, она што е проблем за многумина се обувките бидејќи калта, водата, како и ииндустриската сол, често знаат да ги оштетат. Солта ја нагризува кожата поради што таа со тек на време ќе избледи, а белите дамки може и трајно да се задржат на обувките.

Има евтин трик: Измешајте оцет со ладна вода. Потоа, со памучна крпа полека исчистете ги дамките на чевлите.

Оцетот ќе ја разгради солта и ќе ги отстрани дамките а вашите обувки нема да се оштетат.

Сè е детално прикажано во видеото:

 

 

 

 

19.11.2018 - 19:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега