(ФОТО) Му сврте грб на Путин, а сега се бори за животот

Поранешниот помошник на Владимир Путин, Анатолиј Чубаис, кој е хоспитализиран на Сардинија, делумно е парализиран и не може да ги затвори очите. Додека неговата состојба денеска официјално е дијагностицирана како ретко невролошко нарушување, синдромот Гилен-Баре, има информации дека италијанските тајни служби продолжуваат да го истражуваат случајот.

Чубаис (67), поранешен началник на кабинетот на Кремљ и поранешен вицепремиер, доживеа делумна парализа на лицето и не може да оди или да ги затвора очите. Неговиот случај е еден од многуте во кои непријателите на Путин биле отруени или умреле под сомнителни околности. Во западното разузнавање има долгогодишни стравови дека руските лаборатории се обидуваат да создадат токсини што имитираат вистински болести.

Чубаис е највисокиот руски функционер што поднесе оставка во знак на протест поради војната во Украина. Во март тој поднесе оставка како пратеник на Путин во меѓународните организации и ја напушти Русија. Тој беше висок функционер во Кремљ пред Путин да биде унапреден на својата прва работа во федералната влада.

„Неговата состојба е стабилизирана, но Анатолиј Чубаис сѐ уште е на интензивна нега, нозете и рацете не му работат добро, очите не може да му се затвораат и има делумна парализа на лицето“, изјави новинарката и поранешна претседателска кандидатка, Ксенија Собчак.

Објава од каналот SVR Telegram тврдеше дека Чубаис е наведен на одредена листа за убијци. Списокот наводно бил непријателски настроен кон Николај Патрушев, близок пријател на претседателот, кој е секретар на рускиот совет за безбедност. Каналот минатиот месец тврдеше дека имало мистериозен обид за убиство на Патрушев, поранешниот шеф на тајната служба ФСБ и исто така клучен архитект на војната во Украина.

04.08.2022 - 19:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега