ФОТО: Со години секое утро го започнува на ист начин - затоа во шестата деценија има одлична фигура

Ел Мекферсон е еден од најпопуларните модели во текот на 80-тите. Откако магазинот „Sports Illustrated“ ѝ ја даде довербата за дури пет насловни страни, таа го доби прекарот „Телото“ (The Body). 

Повеќе од 30 години подоцна, таа сè уште изгледа одлично.

„Не се грижев отсекогаш за мојата кожа. Поминував многу време на сонце. Родена сум во 60-тите, кога лежењето на сонце со масло за бебиња беше ултра модерно. Но, не направив никаква пластична операција на лицето или телото. Не е дека имам предрасуди или осудувам, туку едноставно, тоа не е мој избор. Ми се допаѓа лице што изгледа природно“, вели моделот.

Таа додава дека се радува што нејзиното тело доживеало промени.

„Се трудам да правам вежби секој ден, но благодарна сум и среќна што го немам истото тело како во моите 20-ти. Ова тело роди двајца неверојатни момчиња (Флин и Аурелиус) и живееше во неверојатни модни и фитнес фази. Но доживеа и промени на кои искрено сум благодарна, затоа што сум имала можност дa се развивам со тек на времето. Отворена сум на промени и еволуција“, потенцира Мекферсон. 

Со оглед на тоа дека стареењето не е нешто што ѝ предизвикува главоболки, таа се труди да биде што е можно поздрава. 

Таа секое утро на празен стомак пие смути од зелен зеленчук. Сигурна е дека поради овој утрински ритуал се чувствува подобро, а со самото тоа изгледа сјајно. Овој напиток ѝ помага да ги исфрли насобраните токсини од црниот дроб и бубрезите, но и го забрзува метаболизмот.

„Кога наполнив 50 години сфатив дека работите што сум ги правела во 20-тите, не функционираат повеќе. Тогаш почнав да го следам алкалниот начин на исхрана, каде во фокус е зеленчукот. Сега сакам да јадам сè здраво. Секој ден внесувам протеински шејкови и внесува три литри вода дневно. Тоа што сум од Австралија, отсекогаш ми било важно да се движам надвор. Не сакам да се затворам, затоа уживам да сум надвор, да пешачам, да го шетам кучето, да пливам или практикувам јога во вечерни часови. Кога почнав да го правам сето ова, почувствував голема промена не само во телото, туку и во севкупната состојба на организмот. Се чувствував добро“, вели Ел.

После моделството, започна со создавање своја линија со долна облека и продукти за кожа, со што сè уште се занимава. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.10.2020 - 15:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега