Германскиот министер за здравство утрово бил на Влада – попладнево позитивен

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан е позитивен на ковид-19, потврди денеска Министерството. Тој во карантин дознал дека е позитивен, јавува ДПА.

Шпан бил тестиран откако неколку дена имал симптоми слични на настанки, а сите луѓе кои имале контакт со него се информирани дека е болен.

– Германскиот министер за здравство Јенс Шпан, кај кого попладнево беше потврден новиот коронавирус, учествуваше на седница на германската Влада утрово, но засега другите министри не треба да бидат ставени во карантин, изјави портпаролот на Владата.

Според него, правилата за физичко растојание и хигиена се строго пропишани во владата.

Според германските медиуми, канцеларката Ангела Меркел нема да оти во карантин.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.10.2020 - 18:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега