Го исекла дното на пластично шише и го ставила во веце школката - трик кој заштедува време и пари

Постојат многу работи со кои секојдневно се бориме, а со кои можевме многу полесно да се справиме. За тоа, потребни ни се само неколку трикови и совети од поискусните кои најдоа одлично решение. Подолу можете да прочитате 5 вакви совети.

Одделете ги чашите без да го изгребете стаклото

Чашите понекогаш можат да се „залепат“ едни на други ако се наредени како на левата слика. Кога ги одделувате, тие понекогаш се изгребани на одредени места. За да го избегнете ова, можете да сипете ладна вода во горната чаша и да ја поставите долната чаша над топла вода. Пареата ќе помогне да се одделат чашите.

Пластични шишиња и тоалети

Дали е запушен вашиот тоалет? Постои едноставен трик кој ќе ви заштеди многу време и пари. Земете пластично шише, отсечете му го дното, ставете нараквици и туркајте го шишето напред и назад како на сликата.

Како да го пронајдете почетокот на леплива лента?

Многу едноставно, на крајот, залепете копче, хартиен клип или нешто слично. Нема да мора да го барате почетокот следниот пат.

Полесно излевање на течностите

Купивте шише млеко за кафе или на пр. масло кое нема посебен дел за полесна употреба, туку само заштитна фолија? Земете вилушка и направете неколку дупки ако се плашите дека ќе истурите премногу течност секој пат.

Како поброзо да го изладите пијалокот?

И ова е многу едноставно. Земете влажна крпа, завиткајте ја околу шишето и оставете ја во фрижидер околу 15 минути. Овој трик ќе го забрза ладењето.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.10.2020 - 13:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега