Горивата повторно поскапуваат: Регулаторна ги соопшти новите цени

 

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите цени на горивата – кои од вечерва на полноќ се зголемуваат за половина, односно еден денар.

 Во согласност со методологијата за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните цени на горивата се зголемуваат во просек за 1.53%.

Цената на ЕУРОСУПЕР-98 се зголемува за половина денар и еден литар 95-октански бензин ќе чини 63.50 денари. Цената на ЕУРОСУПЕР-95 се зголемува за еден денар и еден литар 95-октански бензин ќе чини 61.50 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото исто така се зголемува за еден денар, па еден литар дизел гориво ќе чини 53.50 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат до следниот понеделник.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.07.2020 - 12:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега