Груби: Од Господа е дадено право за упореба на мајчин јазик

Артан Груби од ДУИ смета дека воопшто не треба да се дискутира за Законот за употреба на јазиците, бидејќи употребата на мајчиниот јазик било право дадено од Господ. Ова тој го истакна во вечерашното гостување на ТВ Телма.

 

-Се двоумев цел ден дали да учествувам во емисијава, бидејќи сметам дека е апсудрдно да разговараме за употреба на, од Господа дадено право за упореба на мајчин јазик, за каква употреба и да станува збор, особено со вас тројца Македонци. Апсурдна е реакцијата на сите македонски партии, па и медиуми, топ тема најчувствителна тема да биде Законот за јазици, за употребата на албанскиот јазик. Законот се имплементира веќе една една година, и еве Македонија постои како што си беше. Апсурдна е дебавата, посебно да разговарам тука со вас за употребата на албанскиот јазик, вели Груби.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.12.2019 - 21:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега