Грујевски доби една и пол година затвор за „Тврдина 2“

Една и пол година затвор му изрече денес Основниот кривичен суд во Скопје на избеганиот поранешен началник во УБК, Горан Грујевски.

 Во случајот, „Тврдина 2", првообвинет е екс-началникот на Петтата управа, Горан Грујовски, а им се суди на шестмина вработени во УБК за фалсификување службена исправа и за уништување службена документација поврзано со незаконското прислушување.

Првото рочиште за предметот се одржа на 28 ноември 2016 година.

За потсетување, Кривичниот суд во ноември 2017 година ја објави пресудата, но во мај минатата година Апелацискиот суд Скопје ја укина пресудата, додека сега Судот пак ја врати.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.11.2019 - 12:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега