Хаос на границата меѓу Хрватска и БиХ: Мигранти пукале кон полицајци

Специјалци кои дежураат на границата меѓу Хрватска и Босна и Херцеговина во реонот на Карловачката жупанија им пријавиле на надлежните дека од групата мигранти кои вчера во попладневните часови ја одвратиле во Босна и Херцеговина било пукано кон нив од огнено оружје, пишува „Јутарњи лист“.

Првата пријава во ПУ Карловац дошла околу 15 часот и 40 минути, во која припадниците на полициската управа Осиек пријавиле дека запреле група мигранти во пограничниот град Корански Луг на подрачјето на Цетинград, село кое се наоѓа на границата со Босна и Херцеговина.

Дали во нив пукале мигранти, можеби шверцер или некој друг, засега не е познато, но тоа би можело да биде наскоро, бидејќи полицијата на овие две земји го истражува случајот.

Специјалците од Осиек наведуваат дека истрелот дошол откако група одбиени мигранти се упатиле кон Босна и Херцеговина од демаркациската линија меѓу двете држави. Тие самите не го виделе чинот, но слушнале пукање од огнено оружје, а потоа звук на зрно што удира во гранка во крошна на хрватската страна, во непосредна близина на хрватските полицајци, пренесува „Јутарњи лист“.

По овој настан, истото попладне сплитските специјалци, кои исто така дежураат во тој реон, пријавиле дека слушнале уште два истрела на страната на границата на БиХ, но за разлика од нивните колеги од Осиек, велат дека имало нема индиции дека истрелите биле насочени кон нив.

21.09.2023 - 18:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега