Хрватска го укина задолжителниот карантин за граѓаните на Србија, БиХ и Црна Гора

Во согласност со одлуката на хрватскиот Национален штаб за цивилна заштита од денеска се укинува обврзниот 14-дневен карантин за граѓаните од Босна и Херцеговина, од Србија и од Црна Гора кои ќе влезат во Хрватска.

Предвидено е листата на држави од кои граѓаните ќе можат и под кои услови да влезат во Хрватска ќе биде ревидиран секои две недели, во согласност со епидемиолошките критериуми.

БиХ не е на листата земји чии државјани можат да патуваат во земјите-членки на Европска Унија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.07.2020 - 12:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега