И Бекам се збогува од Коби: Загубивме неверојатно човечко суштество и неговата убава и талентирана ќерка

Речиси и не постои спортист кој не се збогува од Коби Брајант, а меѓу оние кои изразија сочуство е и легендарниот фудбалер Дејвид Бекам, со кого со години имал одлична врска. Поранешниот англиски репрезентативец тврди дека поминал часови обидувајќи се да се смири за да може да каже нешто за несреќата.

„Ми требаа часови да сфатам што да напишам, а сепак моите зборови никогаш нема да бидат доволни за да опишам како се чувствувам после трагичното губење на Коби. Тој беше еден специјален спортист, сопруг, татко и пријател. Пишувањето на овие зборови е навистина тешко, но загубивме неверојатно човечко суштество и неговата убава и талентирана ќерка Џиана. Посветеноста која Коби ја покажа кон својот спорт. Тој беше инспиративен, а ги инснпирираше и останатите кои сакаа да зачекорат во кошарката. Понекогаш одев само на последните две минути од натпреварот, за да дознаам што ќе биде тоа посебното од него. Коби секогаш зборуваше убави работи за Ванеса и неговите ќерки, за тоа колку е горд на своите деца и семејството, напиша Бекам на социјалните мрежи.

 
 
 
View this post on Instagram

It’s taken me hours to work out what to write and still my words won’t ever be enough to describe how I am feeling after the tragic loss of Kobe. This was one special athlete, husband, father and friend. Having to write these words is hard enough but also knowing we have lost an amazing human being and his beautiful and talented daughter Gianna is heartbreaking. The commitment Kobe showed to his sport was inspiring, to go through the pain and to finish a game off like only he could inspired me to try to be better. Sometimes I would only go to games just to watch that clock go down to the last 2:00 minutes knowing that we were about to witness something special. Kobe always talked about Vanessa and his beautiful girls and how proud he was of them. Kobe’s passion was his family and basketball. He was determined to inspire the next generation of boys and girls to embrace the sport that he loved. His legacy will live on. My family’s love and prayers go out to Vanessa and the girls, to Kobe’s basketball family, and of course to the families of those who were tragically lost with him yesterday...

A post shared by David Beckham (@davidbeckham) on Jan 27, 2020 at 4:46am PST

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.01.2020 - 16:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега