И Пленковиќ со порака како Филипче: Полициски час или „затворање” е крајна мерка

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ рече дека воведувањето на полициски час, други ограничувачки мерки или ново „затворање над државата е последно средство ако епидемиолошската слика екслира.

Зборувајќи за денешниот рекорден број на новозаразени од 1.400, Пленковиќ рече дека верува во менталната сила на Хрватот.

– Еден метод е разумно, рационално гледање на проблемот, преземање на мерки и подигнување на јавната свест за сериозноста на проблемот, тоа е начинот на кој работиме, рече премиерот.

Тој додаде дека рестриктивните мерки доведуваат до негативен економски ефект.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.10.2020 - 18:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега