Илон Маск предложи договор за мир во четири точки меѓу Украина и Русија

Извршниот директор на „СпејсИкс“, Илон Маск на Твитер објави предлог за мир меѓу Украина и Русија.

Во предлогот има четири точки кои треба да се исполнат за да прекине војната меѓу Украина и Русија.

„Русија да замина ако тоа е желба на народот, откако ќе се повторат изборите. Крим да стане официјален дел од територијата на Русија. Водата во Крим да биде обезбедна и на крајот Украина да остане неутрална“, напиша Маск.

03.10.2022 - 20:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега