Иран уапси 17 шпиони на ЦИА: Некои од нив се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на смртна казна, објави денеска иранската државна телевизија.

Министерството за разузнавање објави дека ја уништиле шпионската мрежа на ЦИА и дека 17 шпиони биле уапсени, објави агенцијата.

„Ројтерс“ ги пренесува наводите на полуофицијалната иранска агенција Фарс дека некои од уапсените се осудени на смртна казна.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.07.2019 - 10:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега