Ирански претседател: Ќе има одмазда за убиството на полковникот

 

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси изјави дека ќе има одмазда за убиството на полковникот на Револуционерната гарда на Иран, ден по нападот во Техеран, пренесуваат светските агенции.

Според написите, двајца непознати напаѓачи на мотоцикл вчера го убиле полковникот Хасан Саџад Ходаи, испукувајќи пет куршуми пред неговата куќа во иранската престолнина.

„Не се сомневам дека крвта на тој великомаченик ќе биде одмаздена“, рече Раиси во говорот на државната телевизија.

Полковникот Ходаи е највисокиот убиен во Техеран по убиството на нуклеарниот физичар Мохсех Фахризадех во ноември 2020 година во близина на главниот град во напад врз неговиот конвој. Иран го припиша нападот на Израел, објавуваат тамошните медиуми.

Раиси побарал од безбедносните службеници сериозно да го истражат убиството.

Според телевизијата револуционерната гарда го осудила терористичкиот чин и го претставила полковникот Ходаи како чувар на светилиштето.

23.05.2022 - 12:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега