Исплатен образовен додаток за над 26 илјади деца

Извршена е исплата на додатокот за образование, за четвртиот мерен период, за 26.050 деца. Со оваа исплата, образовен додаток добија над 2.000 деца повеќе, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Ресорното Министерство потенцира дека постојано го зголемува опфатот на деца со образовен додаток.

-Се грижиме за секое дете и не дозволуваме здравствено-економската криза да се одрази на најмладата популација, која е иднината на оваа земја. Затоа и во исклучително сложени услови ја зголемуваме поддршката за секој поединец, за секое семејство. Многу е значајно децата од семејства без или со ниски приходи да добијат дополнителна помош и затоа Владата донесе уредба со кој престана важењето на условот за потврда за редовност за исплата на додатокот за образование, за третиот и четвртиот мерен период за учебната 2019/2020 година. Тоа беше со цел да го олесниме пристапот до овие права, образложуваат од МТСП.

Една од придобивките на социјалната реформа, дополнуваат, е што повеќекратно го зголемивме бројот на деца корисници на ова право. Споредбено, пред реформата, велат од ресорното Министерство, бројот на корисници на програмата условен паричен надоместок изнесувала 2.877.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.07.2020 - 15:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега