Истражувачката мрежа БИРН: Во Србија имало многу повеќе починати од короната од она што се прикажува

Повеќе од 630 смртни случаи од коронавирусот имало во Србија, а најголемото потенцијално прикривање било во Ниш, покажуваат податоците на информативниот систем „Ковид19“, до кои имала пристап истражувачката мрежа БИРН. На крајот на минатата недела, бројот на заразени лица се движеше од 300 до 340 дневно, е резимето од истражувањето.

Во Србија починале 632 пациенти од вирусот корона од 19 март до 1 јуни 2020 година, што е за 388 повеќе од официјално објавениот број за тој период, кој изнесува 244. Ова го дознале од БИРН врз основа на увид во податоците што се дел од официјалните државни информации во Covid19 системот.

Според БИРН, бројот на заразени лица во последните денови од минатата недела се движел меѓу 300 и 340 на ден, што далеку ги надминува официјалните податоци за 97 нови случаи.

Податоците за бројот на заразени можат да се најдат во табелата наречена „Извештај за Владата“, која е направена врз основа на споменатиот информативен систем. Табелата содржи три вида податоци - број на тестирани и позитивни во последните 24 часа, број на смртни случаи одобрени од Министерството за здравство, како и зафатеност на кревети во болници.

Најголема разлика во бројот на починати е забележана во Клиничкиот центар Ниш, каде според официјално објавените податоци починале 77 пациенти. Податоците од информативниот систем до кои БИРН имал пристап го покажува бројот на 243 смртни случаи чиј резултат на тестот е означен како позитивен, што е разлика од 166 мртви.

Во КБЦ Драгиша Мишовиќ бројот на починати бил „намален“ за 55 (официјално објавен 39, 94 во информативниот систем), КБЦ Земун официјално има 32 мртви пациенти, додека системот содржи податоци за 88 смртни случаи (разлика од 56), додека КБЦ Звездара официјално има 14, а во системот уште 45 - вкупно 59 мртви.

Во другите болници разликите се нешто помали, така што во КБЦ Србија разликата е 17 пациенти (официјално објавена 33, во базата на податоци 50), за КБЦ Крагујевац официјално се вели 23, додека во системот има 31 (разлика осум), итн. За 29 пациенти не е наведено во која болница починале.

Податоците покажуваат дека бројот на починати започнува да расте на крајот на март, го достигнува својот врв во средината на април и останува стабилен до крајот на месецот.

На последниот ден од март, како и на 1 април, пристигнаа текстуална порака на мобилните телефони на сите граѓани на Србија, во која се вели дека ситуацијата е драматична и дека „се приближуваме кон сценарио од Италија и Шпанија“.

Првата смрт во базата е регистрирана на 19 март. Најголем број на смртни случаи имало во средината на април, кога во просек починале 20 луѓе на ден, кои биле означени како позитивни за вирусот во базата на податоци, покажуваат податоците од информатичкиот систем.

На 12 април починаа 23 лица, додека шест беа официјално објавени. Еден ден подоцна, кризниот штаб објави дека починале пет пациенти, додека во системот имало 23, слично на 15 април, кога се вели дека починале петмина, иако системот покажува дека имало уште 20 - 15.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.06.2020 - 08:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега