Италија ќе го враќа датумот за преговори на маса во ноември во Рим

Европските партнери се обидуваат да ја санираат штетата од блокадата во Брисел, објави Сител. Италија  најави дека во ноември на советот за општи работи ке се реактивира прашањето за  старт на преговорите за Македонија и Албанија. Во Рим е поканет и премиерот Заев. Се очекува во наредните месеци францускиот престедател Макрон да ги посети двете земји, но точниот датум на посетата се уште не е одреден.  Од Берлин пак порачуваат дека патот кон ЕУ останува отворен за Скопје и Тирана . Од владеачката коалиција  ги повикаа кандидатките да продолжат со реформите и да ги разубедат скепетиците  дека нивното место е во Унијата. 

И германскиот министер за економија Петер Алмајер кој деновиве ке го посети регионот  во интервју за БИЛД посочи дека во интерес на Унијата е да ги почне преговорите што е можно побрзо.

Функционерите на ЕУ со жалење ја коментираат одлуката на  Унијата. Направивме историска грешка, напиша на социјалните мрежи шефицата на европската дипломатија Могерини.  

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.10.2019 - 19:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега