Изненадувачки резултати: Во 1991 година долго пред короната хирургот тестирал употреба на маски за време на операциите

 

„Никогаш не е докажано дека носењето хируршки маски ги намалува постоперативните инфекции на раните“, пишува д-р. Горан Туневал во својата контролирана студија, објавена во 1991 година во Светскиот весник за хирурзи.

„Наспроти ова, имаше 50 проценти намалување на инфекција откако не се користеа маски“.

Затоа Туневал одлучи да ги тестира маските. Неговиот хируршки тим вршеше наизменично 3.338 операции, со и без употреба на маски. 1.537 операции со маски завршија со 73 инфекции. Тоа е стапка на инфекција од 4,7 проценти. Скоро 5 од секои 100 пациенти.

1.551  операции без маски забележале само 55 инфекции. Тоа е стапка на инфекција од 3,5 проценти. Помалку од 4 на секои 100 пациенти. Значи бележиме 34 проценти зголемување на инфекциите во случај на носење маски.

Тунелот заклучи дека маските „не покажале заштита на пациентот, чија операција ја извршува здрав медицински тим“.

Значи, ако маските не можат да ја заштитат ниту отворената рана, кога хируршкиот тим дише директно во неа, каква е нивната корист во јавна средина каде никој од нас нема отворена рана?

Тој и претходно напиша дека маските можат да ги запрат капките течност и слуз, но доказите покажуваат дека тие не го спречуваат ширењето на коронавирусот.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.09.2020 - 13:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега