Израелска фабрика наместо ракети ќе произведува респиратори

Израел фабрика за производство на ракети ја пренамени за масовно производство на респиратори поради ширењето на епидемијата од коронавирусот, објави денеска министерството за одбрана.

Израел потврди 17 смртни случаи и речиси 5.000 заболени.

Министерот за одбрана Нафтали Бенет предупреди дека земјата има само 2.000 респиратори и дека и требаат уште многу такви апарати за одржување на дишењето кај тешко болните.

Во многу земји има недостиг на респиратори и некои за нивно производство им се обратија на приватните фабрики и на војската.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.03.2020 - 23:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега