Израелската армија: Се бориме во срцето на Газа

Израелските одбранбени сили соопштија дека се вклучени во борба со борците на Хамас во центарот на градот Газа.

„Војниците наидоа на непријател вкоренет во срцето на станбените населби, болници, училишта и градинки и напади во цивилната инфраструктура“, се вели во соопштението на ИДФ.

„Војниците се судрија со десетици терористи, борејќи се со нив и ги елиминираа повеќето. Војниците, исто така, уништија тунели, ја презедоа контролата врз командните центри на Хамас, запленија разузнавачки материјал што го користеше организацијата и погодија дополнителни згради од кои терористите пукаа кон војниците на ИДФ“, се вели во соопштението.

20.11.2023 - 22:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега